Zadaci u nastavi: Kako da vaši učenici/studenti bolje napreduju u učenju

View/ Open
Author
Pesikan, Ana
Antic, Slobodanka
Keywords
CaSAučenje
student
uspeh
Metadata
Show full item recordAbstract
Ovaj buklet je nastao u okviru međunarodnog Tempus projekta „Izgradnja kapaciteta srpskog obrazovanja u oblasti poljoprivrede radi povezivanja sa društvom” (CaSA) i namenjen je prvenstveno nastavnicima na fakultetima i školama. Davanje zadataka je svakodnevni posao nastavnika, ali skoro da niko od njih nije prošao neku obuku o prirodi, karakteristikama, ulozi zadataka u procesu učenja/nastave i o načinu njihove konstrukcije. U svakom nastavnom procesu priroda zadataka i način njihovog korišćenja odražavaju opšti pristup nastavi i učenju (njegovu filozofiju). Tako i ovaj materijal o zadacima odražava određeni pristup nastavi, on je dodatni deo obuke za primenu metoda aktivnog učenja (Ivić, Pešikan i Antić, 2003). U ovom pristupu naglašava se da su zadaci, pitanja i nalozi jednako važni za učenje, izgradnju znanja učenika/studenata, koliko i za proveru naučenog. Zadaci su glavno sredstvo za aktiviranje studenata/učenika u nastavnom procesu, a ono što rade u situacijama učenja, to će i naučiti. To jednako važi za sam nastavni proces, kao i za kvalitetne udžbenike i instruktivne materijale.
Uprkos svojoj sveprisutnosti u nastavi i očiglednoj važnosti za učenje, zadaci se retko eksplicitno spominju u listama karakteristika uspešne nastave ili uspešnih nastavnika. Takođe, skoro da ih nema u priručnicima i/ili udžbenicima za obuku i usavršavanje nastavnika. Zato je svrha ovog bukleta da objasni ulogu koju zadaci imaju u školskom radu i da ukaže kako oni mogu popravljati kvalitet nastave i učenja, a time i kvalitet obrazovanja koji naši učenici i studenti dobijaju.
Nadamo se da će ovaj buklet pomoći nastavnicima da bolje razumeju zadatke koje koriste, pravila njihovog pravljenja, odabira i efektivnije upotrebe. Cilj nam je da buklet posluži kao „budilnik“ koji će obrazovnim poslenicima signalizirati koliko su važni zadaci u procesu obrazovanja i podstaći ih na dalje proučavanje ove teme i razvoj vlastitih kompetencija u ovom polju.